Celem prowadzonej przez nas kampanii społecznej „Nadal jestem sobą, jestem wyjątkowa” jest nie tylko pokazanie, że łyse jest piękne, ale przede wszystkim rozpoczęcie dyskusji społecznej na temat sytuacji kobiet chorych onkologicznie, które w trakcie leczenia utraciły włosy. Aby rozpocząć tę dyskusję, zorganizowaliśmy konferencje prasową, na którą zaprosiliśmy przedstawili mediów, by przedstawić im zagadnienie. Konferencja odbyła się 25.09.2019 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Skoro projekt jest tak wyjątkowy, to i zaproszenia na konferencję musiały być nietuzinkowe. Do pomocy w ich przygotowaniu zaprosiliśmy gwiazdy, które w krótkich filmikach odpowiadały na pytanie, czym dla nich jest kobiecość.
Patrycja Markowska: „Kobiecość to empatia, wrażliwość, to dzielenie stu ról w minutę.”
Marta Chodorowska: „(…) Kobiecość to jest blask w oku, który zdradza tajemnice, która kryje się wewnątrz. Tajemnicę, która ciekawi zarówno mężczyzn jak i kobiety. (…)”
Martyna Kliszewska: „(…) Kobiecość to umiejętność empatii, możliwość wczucia się w sytuację innej osoby. My kobiety jesteśmy opiekuńcze. Nigdy nie pozostawimy nikogo bez pomocy. Mamy dużo poczucia humoru. (…)”
Jakub Przebindowski: „Kobiecość to piękno, zmysłowość ale także niezwykła siła, w wielu sferach życia, w których brakuje jej mężczyzną. Coś co podziwiamy, doceniamy i bardzo szanujemy.”
Paweł Domagała: „Dla mnie kobiety to jest przede wszystkim ogromna siła wewnętrzna taka, która nawet nie jest dostępna dla mężczyzn. Taka ogromna siła determinacja i mądrość wewnętrznie a zewnętrznie taka łagodność. (…)”
Ewa Wachowicz: „Dla mnie kobiecość jest w spojrzeniu, w uśmiechu i w gestach.”
Malwina Arcisz: „(…) Dla mnie kobiecość nie ma ani wieku, ani rozmiaru. To samoakceptacja i pewność siebie. To taka wewnętrzna radość z życia, która błyszczy w spojrzeniu i zaraża uśmiechem. Kobiecość to moc, z jaką kochamy i troszczymy się o innych ale też i siła, z jaką walczymy o marzenia i życie.”
Łukasz Nowicki: „(…)Wrażliwość, wasza drogie panie, wasze spojrzenie na świat, wasze postrzeganie rzeczywistości, wasz stosunek do dnia, nocy, dzieci – to jest coś, z czego mam ochotę czerpać przez całe życie, bo bez kobiecości nie ma męskości, bez kobiecości nie ma świata, bez kobiecości nie ma życia. (…)”
Magdalena Różczka: „Kobiecość to moim zdaniem wrażliwość, delikatność no i ciepło, które dajemy.”
Podczas konferencji swoim doświadczeniem podzieliły się pacjentki onkologiczne: Marta i Kasia, które opowiedziały o tym, co czuły, gdy straciły włosy i jak odbierali je inny. Swoją cegiełkę dołożyła również blogerka, Malwina Arcisz, która jest w trakcie leczenie, na stałe mieszka za granicą, ale zdecydowała się wesprzeć projekt nagrywając filmik oraz dzieląc się swoimi 11 powodami, dla których fajnie jest być łysą.
Ważnym gościem konferencji była również Urszula Grabowska. Aktorka zdecydowała się wesprzeć kampanię, ponieważ mocno solidaryzuje się z kobietami, które utraciły włosy. Dziewięć lat temu, na potrzeby roli w filmie „Joanna”, musiała ogolić głowę. Chociaż przygotowała na to swoich najbliższych, reakcje otoczenia nie były tak przychylne, jak się spodziewała. Przyznała również, że sama odczuwała dyskomfort, gdy zeszła z planu zdjęciowego i w lustrze zobaczyła Ulę prywatną – dla niej obcą i nieznaną. Aktorka podkreśla, że utrata włosów na potrzeby filmu zdecydowanie różni się od utraty włosów na skutek choroby – chociażby dlatego, ze jest wynikiem świadomej decyzji, a nie przymusu wynikającego ze stanu zdrowia – ale i tak daje perspektywę sytuacji, w jakiej znajdują się bezwłose kobiety.
O kampanii w mediach:
Zadanie publiczne z zakresu pomocy społecznej pod nazwą „Pomoc pacjentom hematoonkologicznym w powrocie do społeczeństwa”, realizowane przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie”, jest współfinansowane ze środków Wojewody Małopolskiego.